Kontakty

Úsměv je tím nejlepším lékemKdyž vám řeknu, že smích je tím nejlepším lékem, budete to nejspíš považovat za nějakou frázi nebo nesmysl. Ale v okamžiku, kdy se člověk směje, spouští se v jeho těle řada chemických procesů. Ty se spouští i ve chvíli, kdy jste smutní nebo se mračíte, ovšem s tím rozdílem, že v obou dvou případech jde o zcela rozličné chemické látky.

Budete-li smutní, pravděpodobně si postupně vypěstujete některou z tzv. civilizačních chorob. Ve skutečnosti nejde ani tak o civilizační choroby, jako o návyky, které nás postupně naučila "moderní" civilizace.Podívejte se, kolik lidí se na ulici usmívá... Jen tak, bez důvodu. Pravděpodobně velmi málo či dokonce nikdo. A přitom je smích lidskému organismu velmi prospěšný.

Je prokázáno, že malé děti se smějí v průměru až 400x za den. A víte, kolikrát se směje dospělý člověk? Asi 10x za den. To je rozdíl, že?

Život v současné společnosti jistě přináší mnoho komfortu a blahobytu, nicméně nás zbavuje přirozených schopností, které máme a jež nám jsou mnohdy potřebnou životní oporou. Vraťme se však k úsměvu. Právě mimika, kdy se smějeme, nám spouští v mozku procesy, které umožňují uvolnit hormony štěstí. Tím se tělo dostává do procesu regenerace.

Proto je většina lidí, kteří trpí nějakou tzv. civilizační chorobou, smutná. On samotný smích sice spouští určité procesy, ale pokud k tomu nepřidáme ještě dobrou náladu, kterou si můžeme tvořit, pak je to pouze poloviční práce. A právě tito „nemocní“ lidé jsou většinou smutní lidé nebo je jejich choroba reakcí na nějaký emoční zážitek. Možná si řeknete, že někdo ve vašem okolí trpí vážnou chorobou, ale vždy byl tak veselý. I to může být klam, neboť mnoho lidí své trable skrývá za úsměv, ale ve skutečnosti se v jejich nitru odehrává zcela něco jiného.

Proto vám doporučuji od této chvíle roztáhnout ústa od ucha k uchu a vydržet (mimo spánek) 40 – 50 dnů, kdy se ve vašem podvědomí spustí podmýněný reflex a budete se již usmívat stále. Do toho vložte neustálou tvorbu dobré nálady, která je nezbytná, ale o tom si můžeme povědět na některém z mých seminářů nebo v dalším blogovém článku.


Další články