Oběť

Jste oběť? Mnoho lidí prožívá jednu z etap svého vývoje v roli oběti. Pokud se to týká zrovna vás, tak nezoufejte. Uvedenou úlohu můžete kdykoliv opustit, tím si můžete být jisti. Každý člověk se rozhoduje sám za sebe a v momentě, když se rozhodne přijmout roli oběti, tak je to jeho svobodná volba respektovaná celým Vesmírem.

Člověka – oběť poznáte jednoduše podle toho, že má tendenci neustále kritizovat něco, co mu evidentně vadí. Na druhou stranu nemá zájem o napravení toho, či onoho problému. Abych byl konkrétní, tak uvedu jeden příklad z vlastního života. Velmi dlouho jsem byl v roli oběti, která měla uzurpující ženu, tchýni, nadřízeného, či sousedy. V okamžiku rozhodnutí pozici oběti opustit se diametrálně změnil můj život. Možná se budete divit, ale tím, že jsem se rozhodl pro konkrétní směr, cíl a představu svého života, tak se mi vše začalo daleko více dařit.

Pocit volnosti záleží jen na nás

Najednou se u mne dostavil pocit volnosti. Nikoliv z rozvodu, výpovědi z práce, či přestěhování se, ale především z rozhodnutí, že od této chvíle chci za vše ve svém životě rozhodovat pouze já a nikdo jiný. Představte si, že se mi to daří! Mohu se každé ráno rozhodnout, že mne čeká nádherný den plný výzev, zkušeností a v neposlední řadě dobrých lidí, kteří mne obklopují. Na svých seminářích zdůrazňuji, že stejné šance máte i vy a neustále hledám vhodné příklady, aby spektrum inspirace bylo opravdu široké.

Máte-li  pocit marnosti z politických estrád odehrávajících se na současné scéně v národním, či nadnárodním měřítku, jste oběť. Že vy s tím nic nenaděláte a nacházíte se v zemi, kde vládnou zkorumpovaní a kradoucí lháři? A to je právě postoj oběti! Jak jsem již napsal, tak se i vy můžete ráno rozhodnout, čemu budete ve skutečnosti věnovat svoji pozornost a energii, ale též svůj drahocenný čas. Že vám není lhostejný osud naší země? A myslíte si, že řešením a nervováním se něco změníte? Jestliže přestanete věnovat pozornost politice a rozhodnete se pro něco, co vám dělá radost, co vás posune ve vašem životě dále a začnete myslet v první řadě na to, čím obohatíte tento svět, aby byl krásnější, zdravější, veselejší a příjemnější k žití, nabere váš život zcela jiný smysl. Ale to už je pouze na vašem rozhodnutí, které za vás neudělám, protože své jsem již udělal.

Jeden příběh hovořící za mnoho dalších

Jedna moje klientka řešila velmi dlouho svůj vztah s manželem. Žila ve svazku, o kterém měli oba dva na počátku jinou představu. Věkový rozdíl mezi nimi činil asi 10 let. Na místo toho, aby vztah ukončila, protože by v první řadě pomohla sobě, tak je v něm nešťastná již mnoho let. Když jsme začali její vztah v rámci terapií řešit, psal se rok 2015 a moc často jsme jej probírali ze všech možných úhlů pohledu. A výsledek? Její touha být v roli oběti je silnější a z jejího pohledu zřejmě bezpečnější, než možnost svobody a tvorby vlastní reality, dle svých představ. Dodnes je v uvedeném vztahu a vyčkává, co se bude dít.

Má role terapeuta zde končí, protože v jejím příběhu už bylo vše mnohokrát zopakováno. Žije si tedy v roli několikanásobné oběti, protože ani její práce není nic moc. Ale co naplat, když se musí nějak uživit, že? Je v roli oběti a s největší pravděpodobností v ní zůstane tak dlouho, dokud nevyřeší, co vlastně sama chce. Více pro ní udělat nemohu. Role, kterou si vybrala, je dobrovolná.

Chtěl bych žít lépe…

Určitě mi teď někdo spíláte, že život, který žijete, byste mohli žít lépe, ale jak by to šlo v tak emocionálně, politicky, vztahově, ekonomicky a Bůh ví, jak ještě jinak znečistěném světě. Pokud jste toho názoru, tak si žijete vaší roli oběti opravdu dokonale. Na druhou stranu, jestli jste tohoto názoru, tak to pusťte z hlavy, začněte si dělat konečně v životě radost a užívejte si ten čas, který nám ještě zbývá, protože popis na úvodu tohoto odstavce napovídá, že takový svět moc dlouho nevydrží.

Přeji vám, aby váš život byl užíván v duchu jednoho velkého vítězství, protože v momentě zjištění, že můžete přesně podle svých představ realizovat všechno, co vás napadne, se dá skutečně nazvat vítězstvím s velkým „V“.

A co dál? Už toho bylo napsáno víc, než dost. Teď to vložme do praxe a užívejme krásné nedělní odpoledne podle svých vlastních představ a schopností.

.

2 komentáře k “Oběť

  1. Hezký a pravdivý článek. Naštěstí já se už dávno necítím jako oběť a tak stoupám k nebeským výšinám. Jsem volná jako pták….
    J.R.HA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *