O radosti

Hlavní zdroj energie našeho života

Možná se budu již opakovat. Rozhodl jsem se, že budu neustále připomínat náš hlavní zdroj energie – radost. Nejde o radost z obklopování nesmyslnými věcmi, nýbrž o vnitřní pocit plynoucí z pochopení sama sebe. Neustále hledáme štěstí, lásku, uznání, radost, či peníze způsobem, který nám nic z toho nemůže trvale přisunout. Jednoduše to tak nefunguje. Jediný, zpočátku náročný, ale účinný způsob je hledání sám v sobě. Pochopíme-li unikátnost tohoto nastavení, již nás nic nezastaví.
Na počátku se můžeme začít věnovat jediné otázce: „co chci?“. Následně se pustit do detailů a napsat si vše, co mne napadne a co ve svém životě opravdu chci. Doporučuji založit si sešit. Ten je možné nosit stále s sebou pro případ, že mne něco nového napadne. Mohu jej též využít k odklonění špatných myšlenek. To je velmi důležité! Spolu s tímto postupem si mohu začít uvědomovat, co mi dělá skutečně radost. Myslím tím reálnou radost, kterou si dovedu představit.

Jedna radost denně

Dále navrhuji si dát úkol jedné radosti denně, poté zjistíme, že je to jaksi málo, tak můžeme počet zvýšit na dvě, pak na tři a nebude trvat dlouho, kdy budeme žít radostí od rána do večera. Jakmile si uspořádáme tyto hodnoty, tak pochopíme, že chceme svoji radost jaksi zintenzívnit, což nám již materiální požitky nebudou poskytovat a zcela jistě bude docházet k obrácení do svého nitra, o co nám vlastně od začátku jde.
Je však důležité si uvědomit, že obrácení se do vlastního nitra neznamená jen celé dny meditovat a žít v modlitbách, či afirmacích, ale v první řadě uvědomování si vlastních emocí v souvislosti se situacemi, které se nám dějí. Například se snažit pochopit, proč nám vadí, že si partner sundává ponožky u televize a pak je nechá ležet na zemi nebo že partnerka věčně telefonuje s kamarádkou a nevěnuje se nám, či proč mne rozčílí naprosto cizí člověk na křižovatce v autě, když na mne zatroubí apod.

Problém se časem stává banalitou

V těchto případech mnohdy zjistíme, že s odstupem času, či tzv. odosobněním se náš problém stává banalitou a jde pouze o podobnost v pocitech, kterou jsme zažili například jako děti a uchovali si pouze určitý vzorec vyplývající z tehdejšího pochopení podobné situace. I toto lze řešit a pak pochopíme, že jsme vlastně šťastní a ani nevíme proč. Zjistíme, že naše radost je nevyčerpatelný zdroj životní energie a problémy, které jsme dříve nazývali problémy se stávají formalitou.
A pokud dojde k pochopení, že svoji radost mám neustále ve svém srdci, pak nastartuji ten ideální život, po kterém všichni touží a mnohdy dělají absolutně nesmyslné věci, aby jí dosáhli z vnějšího prostředí, což je nemožné.
Uvědomme si, že pro radostný život se stačí rozhodnout stejně jednoduše jako pro svobodu. Mnoho lidí si totiž myslí, že svoboda tkví například v penězích, ale to je totální nesmysl, o kterém si můžeme povědět někdy příště.

.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *