Duchovní, duchovnější, nejduchovnější

Duchovní člověk

Musím se smát, když někdo užívá termín duchovní, obzvláště ve spojení se slovem člověk. Občas mi někdo napíše, že je duchovní člověk. Prý se zajímá o duchovno více než jeho soused, partner, pes apod. „Chci být na práně, protože pak budu duchovnější člověk“ nebo „mi duchovní lidé jsme na tom lépe, než ti ostatní“. Když předešlé věty někdo vysloví nebo napíše, tak ve skutečnosti se musím smát. Jsou to zkrátka jen fráze, které zní velmi komicky.
Nemám patent na rozum, jen je mi absolutně ukradené, kdo je, či není duchovní duchovnější, či nejduchovnější, protože alespoň z mého pohledu je to jedno. Důležité je, aby každý jedinec byl pánem své mysli a nikoliv otrokem svých myšlenek, neboť potom se může změnit celý svět. Označení duchovní člověk, v interpretaci některých lidí, na mne působí spíše hierarchicky než jakkoliv jinak.

Duchovní začátečník

Nedávno mi jeden člověk napsal, že není duchovní začátečník. Pochopil jsem tedy, že je duchovní pokročilý, ale nebyl jsem si jist, zda již není duchovní profesionál. Podle korespondence jsem pochopil, že bude minimálně duchovní pokročilý – instruktor.
Setkal jsem se také s úslovím, které odlišuje „duchovní“ lidi od zbytku světa. Zbytek světa nazývají „mudlové“ a co je paradox, že to užívají i někteří lektoři. Čtete dobře, zažil jsem to na jednom nejmenovaném semináři. Poprvé však jsem tento výrok slyšel v jedné slavné pohádce. Bohužel, každý náznak škatulkování nás vrhá do duality tohoto světa. Vše musí být zkrátka zaškatulkované.

Buďme především lidé

Uvědomme si, že je naprosto lhostejné, jaké máme označení, ale jak ve skutečnosti žijeme, jak se radujeme z našeho života, jak inspirujeme své okolí, kolikrát dokážeme lidi rozesmát a vnést jim do života radost nebo stačí, když se na někoho pouze usmějeme ve vhodný okamžik.
Buďme především lidé a buďme na to hrdí, protože zamyslíme-li se nad sebou samými a začneme-li na sobě intenzívně pracovat, můžeme se opravdu posunout na naší cestě vývoje bez ohledu, zda jsme, či nejsme duchovní a pochopíme, že je to vlastně zcela jedno.
Přeji krásný a ničím nerušený den.
Člověk Jirka Lexa

.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *