Změny

Změna je život!
Změny jsou nutné!
Bez změn ten život není možný!
Často jsme slýchávali a slýcháváme podobné, nic neříkající fráze, ale umíme si opravdu představit ve svém životě změny?
Jsme připraveni na změny?
V poslední době komunikuji s mnoha lidmi, ať už v rámci terapií nebo z jiného důvodu a zjišťuji, že valná většina je nešťastná ze současného stavu, ve kterém se nachází.
Hlavní příčinou je skutečnost, že tito lidé nejsou ochotni přijmout změny do svého života a rádi by zůstali v něčem, co jim kdysi fungovalo nebo někde, o čem jim vyprávěli jejich rodiče. Bohužel, opak je pravdou, neboť nepřijetí změn do vlastního života spouští spirálu nespokojenosti, začínající malým odporem k vlastnímu životu a vlivem zákona přitažlivosti nastává takzvaný efekt „sněhové koule“, jež nespokojenost s vlastní realitou zvětšuje. Do toho samozřejmě značnou měrou zasáhne všeobecná manipulace cestou médií, škol nebo tisku a problém je na světě.
A výsledek?
Mnoho lidí dnes využívá léky snižující stres, deprese a strachy, ale tito lidé si neuvědomují, že z tohoto procesu jsou pouze dvě cesty ven.
Ta první, pohodlnější a zároveň sebedestruktivní je ponechání vlastní zodpovědnosti na lékařích a tím pádem na lécích tišících uvedené stavy. Z užívání se časem stává závislost, z které je velmi těžké najít cestu zpět. Jedinec se tak stane věrným odběratelem na konci multilevelového systému farmaceutických firem a pomáhá tak řadě lidí, vyjma sebe.
Ta druhá, náročná a celoživotní je přijetí zodpovědnosti za svůj vlastní život a samozřejmě ochota přijmout kteroukoliv změnu jako výzvu, lekci, či posun ve svém dosavadním životě. Pokud si uvědomíme, že veškeré stavy úzkosti, strachy nebo deprese jsou pouze naše iluze, naše výmysly, či pohádky, kterým chceme věřit, tak zjistíme, že si můžeme celkem účinně pomoct bez léků. Chce to však trpělivost, odvahu a odhodlání. Potom se stane náš život nádhernou procházkou růžovým sadem a nezáleží na ničem, pouze na nás samotných.
Podívejme se okolo sebe. Kolik z nás má strach z vlastní budoucnosti?
Proč?
Neustále na něco čekáme a žijeme tím, co ještě není. Reklama v médiích nás nabádá, jak máme vypadat, jak máme jíst, spát, oblékat se, co všechno potřebujeme k životu, jinak nikdy nebudeme pořádní lidé a my? Slepě věříme všemu, co vidíme a odvykli jsme si poslouchat vlastní srdce, pro nechápavé, selský rozum.
Mnoho lidí má dnes deprese z toho, že nemají dostatek peněz. Poznává se někdo?
Lidé nemají deprese z nedostatku peněz, ale z nepochopení současného života a odmítání přijetí změn. Je to drsné zjištění, ale pokud si to přiznáme, můžeme mít vyhráno.
Byla nám nastolená nějaká pravidla hry, aniž bychom je mohli odsouhlasit a my pouze čekáme, že to bude možná lepší……. Bude to možná lepší……. Co si nalháváme? Už sama věta „bude to možná lepší“ znamená pouze naději… ale jakou?
Přijměme do svého života změnu pouze v tom, že budeme ode dneška odmítat naději, ale přijmeme jistotu. Neustále se vymlouváme na to, že žádné jistoty nemáme. Tak pojďme udělat změnu a přijmout fakt, že jistotu můžeme mít jen v sobě. Jistota znamená jasné „ano“, či jasné „ne“, nikoliv „možná“, „někdy“, „uvidíme“ a jiná slova, která nás vedou na okraj propasti. Na okraj propasti našeho vlastního života.
Přijměme změnu jako palivo našich životů. Přijměme změnu a využijme její sílu v náš prospěch. Jsou bojové sporty, které využívají sílu protivníka k vlastnímu vítězství. Využijme změny a udělejme si z nich spojence. Potom nebude třeba antidepresiv a naše chuť jít stále vpřed se stane posedlostí a svět se stane krásnou zahrádkou.
Chtějme změny ve svých životech, protože jedině díky nim dosáhneme svých snů, tužeb a přání. Naše životy získají větší obrátky a nebude síla, která by nás zastavila. Ostatní lidé se budou naší chutí inspirovat a jejich životy se budou také měnit. Pouze přijetím změn ve vlastních životech můžeme měnit svět k lepšímu. Můžeme mít opět svět, kde se budou lidé na sebe smát a budou k sobě láskyplní. Svět se stane opět místem, kde se bude žít, nikoliv přežívat a k tomu stačí pouze málo a tím málem je pochopení změn a jejich přijetí do života každého z nás.
Přeji krásný následující týden, ale i ty další a další.
S úctou Jirka Lexa
22.3.2015 Lužec nad Cidlinou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *