Tady a teď

Pokusili jste se někdy odpovědět otázku, proč jsou lidé v dnešní době tolik smutní? V poslední době se snažím nalézt právě tuto odpověď a všechny indicie směřují k jednomu bodu.
Když se podíváme v čem dnes žijeme a zamyslíme se nad smyslem života v současném světě, tak nás mnohdy přepadne úzkost. Co je hlavním obecným hybatelem současného života? Peníze? Moc? Majetek?
Těžké, že? Světu vládne v první řadě chaos, který je samozřejmě pouze na oko, protože pár jedinců jej mají zahrnutý ve svých plánech. Tento chaos je záměrně vyvoláván, aby byli lidé nespokojeni, ale zároveň, aby se neustále hnali za vidinou lepšího života.
Když se budete dobře učit, tak budete mít život jednodušší….. Kolikrát jsme to, jako děti, slýchali od rodičů? Když budete poctivě pracovat, tak se budete mít dobře… Také dosti ohraná fráze. A skutečnost? Ta je zcela jiná, nezdá se vám?
A přesně to je základ problému současné populace. Svět dnes nabízí tolik příležitostí, které nenabízel ještě nikdy dříve. Na druhou stranu má i dnešní svět dvě strany, takže všechny ty příležitosti jsou vykoupeny něčím jiným a tím je absolutní změna myšlení. Nejsou to peníze, není to svoboda, ale je to změna postoje k současnému světu.
Svět nás neustále zahlcuje naprosto lživou reklamou, kde vidíme šťastné  krásné lidi, kteří užívají nabízený výrobek, a ukazují nám, že pokud si ten výrobek pořídíme, tak budeme také šťastni. Koukáme na televizní seriály a jsme oblbováni falešnou realitou filmových hrdinů.
Když se oprostíme od obrazovky a zjistíme si něco o hercích, či hvězdách z reklam, tak zjistíme, že jsou to mnohdy lidé, kteří užívají antidepresiva, alkohol a ve svých životech rozhodně šťastni nejsou. Zajímavé co? Mají stejné a mnohdy podstatně větší problémy, než my obyčejní lidé, protože je na ně kladen podstatně větší tlak.
Nepochopili jsme jednu podstatnou věc. Svět okolo nás pouze zrcadlí naše myšlenky, ať se nám to líbí, či nikoliv a v současné době se už nikdy nemůže vrátit tam, kde byl třeba jen před pár lety, protože materiální, ale hlavně mentální vývoj nabral obrovské tempo, jako ještě nikdy před tím.
Toužíme po něčem, ale myslíme v nedostatku, přejeme si něco a pochybujeme, že to dostaneme. Naším nepřítelem se, z našeho nevědomého přístupu k životu, stává zákon přitažlivosti, protože nám pouze zrcadlí vše, na co myslíme. A jelikož myslíme v nedostatku, v trápení, v závisti, či v nenávisti, dostáváme zase jenom nedostatek, trápení, zvyšuje se naše závist a nenávidíme stále a více.
Stav věčného štěstí není ve zvyšování tempa života, v nákupu drahých a krásných věcí, či ve výměně starého partnera za nového. Stav štěstí můžeme docílit kdykoliv ve svém životě, pokud si to umožníme a přijmeme jej. S tím také souvisí stálá změna myšlení a postoje k životu samotnému.
Vše je velmi jednoduché, jen musíme přijmout život teď a tady v tomto okamžiku. Mnoho lidí mi na mých seminářích říká, že to znají a píše o tom Eckhart Tolle. Jeho dílo Moc přítomného okamžiku je známé po celém světě a přesto podle něj žije malé množství lidí. Proč? Protože je pro nás jednodušší se nechat bavit, krmit, řídit, vést, tedy, řečeno jedním slovem, manipulovat, než se zamyslet, co mohu pro svůj rozvoj udělat sám.
Pokud to někdo jednou vyzkouší a vydrží, zaručeně nechce už jiný způsob života, to vám garantuji, protože pokud je člověk šťastný ze své podstaty, je v první řadě svobodný a svoboda je to, po čem v hloubi duše toužíme všichni.
Nejjednodušší způsob, jak tohoto stavu docílit je, že se zcela zastavíme, bez ohledu na to, co děláme nebo co ještě chceme dělat a uvědomíme si ten okamžik teď a tady, protože to, je jediný skutečný okamžik našeho života. Pokud si myslíme, že budoucnost je pravda, tak jsme na omylu, je to pouze domněnka, která se možná uskuteční a s největší pravděpodobností bude zcela jiná, než si myslíme.
Jestliže máme ve zvyku se neustále vracet do minulosti, tak se zabýváme něčím, co nás již opustilo a s největší pravděpodobností se nebude opakovat. Tak co nám zbývá?
Přítomnost!
Žijme proto pouze přítomností. Netrapme se minulostí, tu už nikdo nevrátí a budoucnost? Ta ještě neexistuje, protože pro nás je pouze ten jediný okamžik tady a teď, to bychom měli ctít a uvědomit si, že jak žijeme tady a teď, podle toho bude vypadat naše budoucnost, která zatím neexistuje a až přijde, tak to bude opět přítomnost.
Dovedeme si uvědomit sílu přítomnosti?
Pokud pochopíme, že všechno okolo nás je jen lež, fikce a klam, uvědomíme si, jak důležité je žít přítomností. Pokud to uvedeme do praxe, nacházíme se ve stavu bytí zvaném štěstí.
A kdy nastane ten přítomný okamžik? Teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď, teď…………
V hluboké úctě Jirka Lexa
Lužec nad Cidlinou 9.6.2015

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *